Show last authors
1
2
3 {{success}}
4 Pro zvýšení šance na zachycení pomůže porozumění chování termiky u terénu a mentální připravenost.
5 {{/success}}
6
7 {{toc/}}
8
9 = Předpoklady =
10
11 * Automatizované ovládání křídla (starty, točení)
12 * Znalost termiky, cyklů kumulů a průběhu dne
13 * Mentální připravenost
14
15 == Tipy pro start ==
16
17 * Vyhodnotit mraky v okolí, hlavně ty nad/u startu a plánovaným směrem letu.
18 * (XC) Udělat si mentální otisk mraků po zbytku trasy (je tam inverze, modro, malé kumuly, velké kumuly, deka...). Cca jednou za hodinu si ověřit vývoj (zlepšuje či zhoršuje se?).
19 * (XC) Rozhodnout se nad detailnějším plánem začátku trasy (např. na Krupce za/nad hřebenem vs. na úpatí vs. nad rovinami)
20 * Pokud se nad startem vytvoří chmurka, měl by to pilot zjistit (už jen proto, že jiní piloti se začnou dívat nad sebe). Zhodnotit, zda jde o stoupák před startem, a zda dojde či nedojde ke startu. V případě nejistoty lze počkat na další chmurku.
21 * Sledovat ostatní piloty. Pokud všichni vyčkávají navzdory zřejmým projevům termiky, nebát se startovat první.
22 * (XC) Být ve frontě na start vpředu, případně umět odstartovat z květáku z boku startu v mezidobí přípravy pilotů uprostřed.
23 * Pokud nikdo nelétá a všichni se snaží vehementně pilotovi na startu pomáhat, mají o podmínkách ve vzduchu pochybnosti. Znovu vyhodnotit projevy a případná rizika.
24 * Při startu v závětří a větších kumulech se mrak nad startem bude nasouvat před kopec a zastiňovat termická místa. Kdo neodstartuje do prvního intervalu, nemusí si zalétat vůbec, nebo až pozdě večer.
25
26 == Tipy pro zachycení (nejen po startu) ==
27
28 * Pokud se nějaký pilot už zvedá, není důvod vyčkávat.
29 * Stoupáky hledat ideálně na návětrné a zároveň nasvícené straně. Pokud je to v rozporu, rizika závětří a možnost termiky vyhodnotit a nebát se si pro stoupák dojít. Létání v závětří je vždy spojeno s vyšším rizikem (Termika, str. 140).
30 * V případě výskytu bublinek u kopce v místě výskytu prozkoumat prostor víc před kopcem.
31 * V případě silnějšího větru hledat "gajbly" s nahromaděným větším množstvím bublin.
32 ** V případě slabšího větru lépe fungují žebra.
33 * V případě startu do závětří si uvědomit opačný snos stoupáků a nehledat je u kopce za každou cenu.
34 * V případě startu s bočním větrem prohledávat nejdřív proti větru.
35 * Sledovat piloty v okolí. Pilot, co najde nejsilnější stoupák v okolí, nesmí pozorování uniknout, a po jedné jeho otočce se za ním vydat.
36 * (XC) První stoupáky se vyplatí obvykle dotáčet až do základny a první část letu zbytečně nespěchat. Jeden zásek stojí mnohem více času než pár minut při dotáčení.
37
38 == Točení ==
39
40 * Názory na techniku provedení nejefektivnější zatáčky se poměrně liší i v literatuře. V knize Termika (str. 144) je popis tento: Vždy se snažíme letět rychlostí nejmenšího opadání - mírně přibrzdíme obě strany, vnitřní brzdu pak přitáhneme trochu víc a zatáčku podpoříme přenesením váhy. V případě užšího jádra bývá výhodnější padák více naklonit i za cenu vyššího opadání (Termika, str. 146). V knize Mastering paragliding je doporučený postup tento: vyklonit se ve směru zatáčky, přitánout vnitřní brzdu a doladit náklon pomocí vnější brzdy.
41 * Při stabilním stoupání si začít více všímat okolí, a připravovat si plán na to, jak a kdy točení ukončit a kam letět potom.
42 * Pod základnou často mrak táhne všude. Využít toho a až je ve směru letu základna pod úhlem 45°, vydat se k jeho okraji. Dotočit si až na kraji mraku, ušetřit tím čas na vylétání z mraku v panice náhodným směrem.
43
44 == Psychologie ==
45
46 Na startu je dobré porozumět psychologii davového chování. To lze pozorovat např. v autobuse/vlaku/letadle, kdy v momentě, kdy si první člověk stoupne, aby se připravil k výstupu, většina ostatních vystupujících si stoupne také. V praxi to znamená, že když většina pilotů vyčkává, budou ostatní také vyčkávat, i když jsou přesvědčeni, že by to už šlo. Jakmile se první odhodlá připravit se na start, začnou se připravovat i další váhající a vznikne obvykle rychle fronta. Pro časný start je třeba se od tohoto chování vědomě oprostit.
47
48 Při startu ve slabém větru je rukáv viditelně ovlivněn blízkostí stoupáku. Může proto měnit směr a je důležité si uvědomit, že to je normální chování, ač pokurzíci začínají nahlas vyslovovat zaklínadlo "rotor". Zkušený pilot klidně do "rotoru" odstartuje, protože stoupák je zrovna před startem (pokud pytel visí, a najednou se napne směrem od kopce).
49
50 == Bezpečnostní zásady ==
51
52 Při svižném větru (>5 m/s) si definovat průměrnou rychlost stoupání, kdy se vyplatí točit a je ještě jistota návratu před kopec (s ohledem na křídlo, které letím). Stoupání 2 m/s a více je na výkonnějších křídlech obvykle dostatečné i v silném větru.
53
54 Dávat pozor na kurzíky (lze poznat podle posezu a držení řidiček), a raději jim uhnout.
55
56 = Užitečné zdroje =
57
58 doplnit
59
60