behem-letu
Podstránky v této sekci
Čekající témata na doplnění:
- stoupavé proudy - praktické tipy, odsazení
- pilotáž ve stoupáku, středění, lokalizace jádra, cvičení
- vyhledávání aktivních oblastí
- Strategie letu
- Plánování trasy
- low saves a jak na ně
- Na přeskoku (pilotáž na preskoku, tipy pro lepší glide)
- Kolapsy a aktivní pilotáž
- krizové režimy, jak na kravatu
- Pilotáž ve stoupáku
- Cvičení na propojení se stoupákem
- Ztracený stoupák ve větru
- Ufouknutý stoupák
- Dohledávání stoupáku (pokud cítím, že je blízko)
Pilotáž ve stoupáku
Přemýšlej o stoupáku jako o širší aktivní oblasti s několika jádry, které se postupně ve výšce spojují. Všimej si vzorců při jejich spojování
(TBD lokalizace nejsilnějšího jádra)
Všímej si charakteru stoupáku, vnímej směr rotace. Některé stoupáky se točí výrazně efektivněji na jednu stranu (proti směru rotace?). Proto je výhodné ovládat výborně obě strany točení.
Vstup do jádra
nájezd do stoupáku na rychlosti, a to i včetně přechodu z jader, pozor na stall - Kolapsy a aktivní pilotáž Kolapsy a aktivní pilotáž
V jádru
Pořádně se vyklonit, vytočit bok co to dá (vidět i offset karabin, viz obrázek níže). Poloměr zatáčky určovat a udržet náklonem. Prostě bojovat proti jádru tělem, ne řidičkou. To odlehčí tlaky v řidičkách a ty pak fungujou jenom lehce na aktivní pilotáž, hlídání vnější strany a dolazování poloměru. Křídlo má větši rychlost, letí a tím má i vyšší toleranci na neočekávané turbulence. V řidičkách si jen kontroluju tlaky, které by tam měly být plus minus stejné jak při normálním letu. Poloměr otáčky drží z 80-90ti procent tělo, řidičky jen lehce dolaďují poloměr. Vnější otevírá nebo zavírá zatáčku.
Pěkná studie této techniky v tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=AvM5-lwWgIk
Konstatně mapovat a středit jádro a podle toho otevírat nebo zavírat zatáčku, čas od času při točení prodloužit průměr zatáčky (searching for better core)
A coordinated, banked turn starting with progressive weight shift and modulated by application of controls will carry energy around the arc of the turn and have minimal penduluming. The glider remains well pressurized and you maintain air speed.
The correct technique is to start a turn with a smooth, controlled lean and simultaneous progressive inside brake application. The glider will bank up, your body will follow it, and due to centrifugal force you will continue to stay outside the glider's circle and smoothly ride the thermal up. Jerking the brake instead of applying smooth increasing pressure will just swing you to the outside of the glider--then you'll swing back under it, repeat. The glider will also remain over your head in a true coordinated turn; if it falls behind you, reduce brake. If it threatens to surge in front of you, apply a quick correction while maintaining your lean and turn.
točit podle šířky jádra cca 16-20s za otáčku
pověsit se na stoupák půlkou zadku, cítit to zvedání v boku, prostě viset na stoupáku půlkou
Tip na středění
Středění asymetrickými kruhy, dokud nenajdu jádro, ve kterém točím ještě těsnější kruhy. Je-li termika živá, je třeba neustále dostřeďovat pro nejlepší stoupání. Zároveň mimo jiné sledovat ostatní piloty pro lepší stoupání nebo vyhnutí se klesajícímu vzduchu.
Cvičení na propojení se stoupákem
Ztracený stoupák ve větru
Ufouknuté jádro má tvar kapky.
- pokud stoupák ztratíš náhle, nejspíš jsi vypadl na návětrné straně - tzn. stoupák pravděpodobně je po větru.
- pokud stoupák ztrácíš postupně, nejspíš z něj vypadáváš po větru, tzn. je třeba se vrátit proti větru
Ufouknutý stoupák
Při silném větru jsou silné stoupáky ufouklé měné než by člověk řekl. Většinou je člověk ztrácí po větru. Je třeba prodloužit část otáčky proti větru - jet výrazně déle proti. (viz tento silný stoupák na Rané při 6m JV) - video zde https://xcvid.com/2267371#1169
Zvýrazněné části je třeba prodloužit.
Dohledávání stoupáku (pokud cítím, že je blízko)
- ideálně používat citlivé vario s akcelerometrem (nebo zadek)
- 4 x 270ky zmapují prostor
- vnímat při nich drift a nebránit se mu (silné jádro si tě přitáhne)
využívat metodu curtain (silnější jádra mají menší snos) = přiletět k místu předpokládaného stoupáku více downwind a pak otočit upwind a prozkoumat více jader až vybrat to nejsilnější
Rozpoznávat rozhodnutí vedoucí k vyhnití
Know the pivotal moment (AKA-last chance). This is the moment where you make a stand verses gliding on. These moments are hard to identify when you are not obviously low, but you'll know when the moment was after you've dirted. Learn to see it coming earlier.
Základní předpoklad
- neustálé vyhodnocování podmínek a realizace té nejvýhodnější konfigurace pro aktuální situaci
Volba trasy
- průběžně vyhledávat nejvíce nadnášející linku (aktivní oblasti, kumulostrády, convergence)
- u kumulostrád použít delfínování (zpomalit ve stoupavé oblasti pod mrakem pro zisk výšky a zrychlovat v mezerách mezi mraky). V nestoupavých oblastech optimalizovat let podle vertikální síly - od best glide (v nulce) přes půl speedu (v klesáku) po plný speed(v silném klesáku).
- Zautomatizovat tento proces. Neustále vyhodnocovat, zda je daná konfigurace nejefektivnější vůči aktuálnímu prostředí a cíli.
- být si vědom míry klesáku - když nestoupám musím v každé chvíli vědět v jak velkém klesáku jsem a jak se v rovném letu tento klesák mění. Jednak na to můžu reagovat (např. divertovat 30stupnů do strany) a druhak to pomůže jako další indicie k vyhodnocování celkového substitučního proudění a tím k lokalizaci stoupáků . Sledovat změny v klesáku.
Klesající vzduch
Klesající vzduch se často nachází v pásmech sfouknutých po větru. Při vlétnutí do výrazného klesavého pásma zkusit zamířit 20-30 stupňů do strany - ideálně na stranu s náznakem driftu.
Vyrovnávání vlnek na speedu
Cílem je i na speedu udržet křídlo od předozadních kyvů pomocí aktivní pilotáže, která působí jako tlumiče. Výsledkem je plynulejší klouzavý let a efektivnější využití prolítávaných bublin a stoupáků ve smyslu jejich přeměny na výšku při udržení rychlosti.
Při vlétnutí do stoupavého vzduchu (křídlo dozadu) - přidat speed
Při vyletnutí ze stoupavého do klidného/vzduchu - ubrat speed a následně pomalu přidávat tak, aby nešlo do divu při následné akceleraci, ale plynule přešlo do rychlého letu.
Plynulým vyrovnáváním těchto bumpů výrazně vylepší glide.
Tip k vyzkoušení: při letu nechat na telefonu na pultíku spuštěný Accelerometer Analyzer a nechat zobrazovat graf sensoru odpovídající předozadnímu zhoupnutí pod křídlem. Budeš tak mít i vizuální zpětnou vazbu efektivity těchto korekcí, než se to dostane do podvědomí.
Smysluplné použití tohoto mechanismu také závisí na tření šňůr v kladkách riserů a sedačky. Vysoké tření může znemožnit rychlou reakci, která je třeba. Obecně jde o to se naučit cítit, kdy se uhel nabehu zvetsuje nebo zmensuje a zda pro momentalni zamer je vhodne ho ovlivnit speed systemem.
Pokud je třeba výraznější zásah do řízení (např. předcházení kolapsů), kdy samotná práce se speedem nestačí, pak používat zadní popruhy. Puštění speedu a přechod na řidičky až jako last resort při vyměknutí nebo když je třeba z pohledu bezpečnosti.