00 O paraglidingu a jak začít
Co je paragliding
Paragliding je letecký sport, kde pilot ovládá padákový kluzák, klouzající postupně dolů. Piloti paraglidingu většinou hledají místa se stoupajícím vzduchem, aby si let užili co nejdéle, šikovní piloti mohou mezi stoupavými proudy postupně uletět i stovky kilometrů. Aktuální rekord je 600 km v USA.
Paragliding podléhá zákonu o civilním letectví. Výuce létání na paraglidingovém křídle se lze tedy věnovat pouze ve školách létání a to v kurzech, které vedou instruktoři s patřičným oprávněním. Ačkoliv je kurzů dostatečný počet, znovu opakují případy samouků, kteří penězi, zdravím či svým životem zaplatí za svojí troufalost vyzkoušet létání bez odborného vedení.
Pro paraglidingové létání v ČR tedy ze zákona potřebujete:
pojištění vůči škodám 3. osobě
pilotní průkaz
technický průkaz ke svému křídlu
Zákon není zeď a v tomto případě nebrání našemu létání - naopak nás v něm podporuje. Splňujeme-li zákonné povinnosti, tak máme možnost díky tomu, že jsme zařazeni mezi sportovní létající zařízení, využívat všechny výhody svobodného pohybu ve vzdušném prostoru ČR a startovat z nožiček tam, kde máme souhlas vlastníka pozemku. Vzduchem pak můžeme cestovat všude, kde je to možné podle pravidel VFR, jež platí pro všechna malá i velká letadla!
Kolik stojí paragliding
Kurz a pilotní průkaz počítejte 20 - 30 tisíc Kč se vším.
První výbava z druhé ruky se pohybuje od 15 tisíc za obstarožní kousky, 30-50 tisíc za zánovní, a 60-100 tisíc za novou. Výbava obvykle vydrží 3-10 let, v závislosti na intenzitě využití.
Výbava pokročilého pilota je cca o 30% dražší. Nicméně výkonnější křídla z druhé ruky lze sehnat levněji, než křídla školní. Na to občas narazí spořivý začátečník, a pořídí si nevhodnou, sic levnou, výbavu.
Výbava závodního pilota se pohybuje od 70 tisíc za bazarovou, po 200 tisíc za novou.
Samotné létání vás stojí náklady na cestování. Pojištění (všechna nutná) po Evropě lze sehnat za cca 3000 Kč/rok.
Poplatky za udržovaná startoviště se obvykle pohybují kolem 50-100 korun na den, roční permanentky kolem 500 Kč na jedno či více startovišť. V zahraničí to může být i více. Na některých místech se ovšem neplatí nic. Piloti obvykle rádi využijí placeného vývozu, aby mohli své auto nechat u přistávačky.
Disciplíny v paraglidingu
Přesnost přistání – původem z parašutismu, létá se především na závodech v přesnosti přistání. Měří se na cm od středu terče, počítají se 5 z 6 pokusů. Celkový součet odchylky nejlepších pilotů od středu je do 10 cm.
Přelety – využívání termických stoupavých proudů v různých místech pro letění naplánované nebo náhodné trasy. Délka přeletu dosahuje často přes 100 km s návratem k místu startu, 150 km po větru s návratem pomocí hromadné dopravy. Doba letu je typicky 2-6 hodin.
Svahování - (již) není oficiální disciplína, nicméně využívat svahové proudění a vozit se podél svahu je populární forma relaxace, fungující na rozdíl od termiky po celý rok. Je to technicky jednodušší a pohodovější forma létání. Přestože se létá spíše nízko nad svahem, neznamená to, že by to bylo statisticky méně rizikové.
Hike and Fly (turistika a let) – rostoucí na popularitě je výšlap na kopec a následný (s)let na padákovém kluzáku. V případě několikadenního výletu se označuje jako Bivak. Provozuje se spíše v Alpách, ale i u nás má mnoho příznivců a pravidelné závody.
Akrobacie – u akrobacie je pilot často (a kontrolovaně) nad křídlem a provádí sérii atraktivních manévrů, dokud nevytratí všechnu výšku. Obvykle se létá nad jezerem, kde je připraven záchranný člun pro případ, že to nevyjde.
Speedflying – pro vyznavače adrenalinu je speedflying sport na pomezí paraglidingu, který používá křídla velmi podobná paraglidingové konstrukci, jen trochu menší. Cílem je letět rychle (i přes 100 km/h) a co nejníže nad terénem.
Co není paragliding
Parašutismus – není paragliding a často si ho běžní lidé s paraglidingem pletou. Typická hláška po přistání: “A odkud jste skočil?”. Parašutismus je skok z letadla volným pádem a následné použití padáku za účelem přežití při dopadu.
Závěsné létání, aneb létání na Rogalu je také často s paraglidingem zaměňováno. Princip je paraglidingu velmi podobný, jen prostředek je jiný – křídlo s pevnou konstrukcí, v hantýrce jsou rogalisté označování jako “lešenáři”. Hlavní rozdíl je v zajištění logistiky, kdy 3m "trubky" do vlaku/autobusu/auta jen tak nedáte.